Vybíráme cesty krásnou přírodouVečerní radovánkyVítěz triatlonu u RafanůMravenci pod Černou horouRafani na Výrovce

Přihlášení

Přihlášení

Neznáte heslo k webu?
A byli jste na táboře nebo na víkendovce nebo jste chodili na kroužek?
Napište si o heslo na mail: jirka (zavináč) ventilek (tečka) org.

Přihlášením získáte:

  • přístup ke kontaktům na ostatní
  • možnost přispívat na nástěnku a do zápisků
  • možnost být mailem informováni o chystaných akcích a důležitých novinkách

Poslední komentáře

Tábor 2016 - 8. den

Davídka máme zpátky doma. Vypadá spokojený a plný zážitků. Děkujeme!
Vejražkovi 2016-08-21 22:04:59

Tábor 2016 - 4. - 6. den

Zdravíme Mravence Filipa T.,užívej si krásných výletů a hodně sil do pedálů, přeje děda,babička a babička Ola.
Martínkovi 2016-08-19 15:23:18

Tábor 2016 - 4. - 6. den

Zdravím mooooc Filiho T. z Mravenců a i všechny ostatní. Děkuji za info a přeji i nadále krásné počasí, hodně sil do dalšího šlapání a plno zážitků.
Klikarová 2016-08-19 09:22:52

Tábor 2016 - 4. - 6. den

Míšo a Davídku super, v lese je v lese aspoň budete z kola vytrénovaní na West cup. Zdravíme a děkujeme za info.
Michálkovi 2016-08-19 08:50:01

Aktuální články

Petr Vojtěch

Výlety úterních kroužku - květen a červen

Petr Vojtěch, napsáno 09. 05. 2017 19:42

Obrázek 20170509-vylety-uternich-krouzku-kveten.jpgDne 2.5.2017 jsme na výlet jeli od Déčka Náchod přes Ostrovy do Pekelského údolí.Podél řeky Metuje jsme pokračovali v jízdě k Novému městu nad Metují. Před mostem přes řeku jsme si udělali občerstvovací zastávku, při které se naštěstí nikdo neutopil, když si kluci hráli u řeky s kameny a přes Sonov a Provodov pod Vysokovský kopec, kde nám začala nejobtížnější část dnešního výletu a to výjezd na Vysokov. S drobnými obtížemy, když už nebylo tolik sil, jsme kopec zdolali a čekal nás zasloužilý sjezd do Náchoda po staré cestě. Náchod jsme přejeli přes Komendu až k náměstí TGM, kde kroužek skončil. Celkem jsme najeli 25,7 km   

jelo nás sedm - já s Alenkou a Lukáš, Tonda, Vojta, Honza a Štěpán

Dne 9.5.2017 bylo opět chladné počasí ale 6°C nás neodradilo a vyrazili jsme od Déčka po cyklostezce přes Montac ke státní hranici s Polskem a dále až k Elektro Drapači. Odtud jsme jeli vpravo směrem přes kravín ke Ždárkám. Zde nám začalo trochu chumelit, ale byli jsme dobře oblečeni a pokračovali jsme dál přes Ždárky lesem na Pstružnou v Polsku. Na Pstružnou jsme se trochu zahřáli, jelikož to bylo stále do kopečka. Když jsme dorazili do Pstružné, nebylo stoupání ještě konec, a přes Pstružnou jsme si dali vrcholový výšlap, který jsme všichni zvládli. Před námi byl zasloužilý sjezd do Kudowa-Zdój, který jsme si náležitě vychutnali po nekonečném stoupání. Před Kudowou jsme se dali za odbočkou na Čermnou doprava a přes chatovou osadu jsme dojeli na cyklo stezku k hraničnímu přechodu. Na náměstí TGM jsme to vzali nejkradší cestou přes ul. Kladská. Najeli jsme 28 km a nastoupali 600 metrů
jelo nás šest - já s Alenkou a Baky, Denis, Honza a Martin

Dne 16.5.2017 bylo konečně pěkné počasí a vyrazili jsme od Déčka rovnou do kopce a vyšlápli jsme si zámecký kopec. Dále  jsme pokračovali stále stoupáním na Kramolnu. Na Kramolně jsme odbočili vpravo na lesní cestu a po této cyklostezce jsme dojeli až k asfaltové cestě na Horní Rybníky. Odtud jsme pokračovali vlevo po červené ke špince a dále k Broďáku. Před Broďákem jsme odbočili vlevo a dojeli jsme do Ceerveného Kostelce, kde jsme si u náměstí dali točenou zmrzlinu. Po zmrzlině jsme se vydali zpět k Náchodu a to kolem kostela po silnici k Broďáku. Za Broďákem jsme ze silnice odbočil vlevo a doeli jsme až Na Špici u Končin a po žluté jsme pokračovali k Horní Radechové. Po silnici jsme poté sjezdem dojeli až do Náchoda, kde na náměstí jsme dnešní výlet ukončili s najetými 24 km. 

jelo nás deset - já s Alenkou a Baky, Denis, Honza, Martin,Tonda, Vojta, Štěpán a Lukáš

Dne 23.5.2017

jelo nás sem - já a Denis, Baky, Honza, Tonda, Štěpán a Vojta

Dne 30.5.2017 bylo tropické vedro a severně nad Náchodem bylo pěkné černo. My se le nezalekli nějaké vody a vyrazili jsme od Déčka k Bražci kolem zimního stadionu. Z Bražce jsme pokračovali do kopce k odbočce na Nové město. Silnici jsme pouze přejeli a polní cestou jsme jeli k Václavicím. Mezi poli nám začalo pršet a než jsme dojeli k Václavicím začal slejvák. Nad Václavicemi jsme se schovali pod stromy, kde začala pořádná průtrž a dále i kroupy. Po chvíli naštěstí přestalo pršet, tak jsme rychle vyrazili směrem k náchodu, když jsme sjížděli do Náchoda tak zase začalo pršet, ale vody jsme se nelekli a pokračovali jsme za deště až domů :-)

jelo nás pět - já a Tonda, Vojta, Lukáš a Martin

Dne 6.6.2017 počasí opět nepřálo a na kolo jsme nemohli vůbec vyrazit jelikož, celý en přeháňkově pršelo a od 16 hod pršelo až do večera :-(

Dne 13.6.2017 jsme od déčka vyrazili směrem ke Kramolně zámeckou álejí. Dále po lesní cestě k Vysokovu a ke Lhotkám. Zde jsme odbočili vlevo a lesní cestou jsme to projeli ke Starkoči. Ze Starkoče jsme pokračovali terénem až do Zliče, kde jsme si dali zmrzlinu. Před námi už bylo pět stoupání které jsme jeli přes Zblov, Studnice až do Řešetovy Lhoty. Dále přes Lhotky na Kramolnu a nakonec nás čekal zasloužilý sjezd do Náchoda přes Homolku. Najeli jsme 21 km.  

jelo nás devět - já s Álou a Denis, Lukáš, Honza, Tonda, Vojta, Štěpán a Martin

Dne 20.6.2017 byl poslední výlet kroužku ve školním roce 2016-17. Na výlet jsme jeli z Náchoda na Vysokov. Dále okolo letiště a okolím Kramolny, kdy jsme dojeli až na Kramolenský kopec do lesa, kde se nachází altán s ohništěm. Ze si každý pekl co si přivezl. Po snědení a řádném uhašení ohniště vodou, aby nechytl od nás les, jsme pokračovali terénem do Dolní Radechové a zpět do Náchoda. Najeli jsme 13 km. 

jelo nás os. - já s Álou a Denis, Baky, Lukáš, Honza, Vojta a Štěpán

Přeji všem pěkné léto a letní prázdniny

Petr Vojtěch

Komentáře (0)

Petr Vojtěch

Výlety úterních kroužku - duben

Petr Vojtěch, napsáno 17. 04. 2017 17:56

Obrázek 20170417-vylety-uternich-krouzku-duben.jpgDne 4.4.2017 bylo zamračené a chladné počasí, ale pár z nás jsme se toho nezalekli a vyrazili jsme od Déčka přes Montaci ke státní hranici s Polském. Dále jsme pokračovali po cyklostezce do Lázeňského parku Kudowa Zdrój, kde jsme si na hřišti udělali malou zastávku. Poté jsme vyrazili zpět do vlasti přes přechod v Malé Čermné a po silnici jsme dojeli až k Elektro Drapači a po cyklostezce a po ul. Kladská zpět na náměstí v Náchodě. Celkem jsme najeli 19 km.

jeli jsme čtyři - Já a Denis, Lukáš a Štěpán

Dne 11.4.2017 se počasí od minule moc nezměnilo, nepršelo ale, tak jsme vyrazili od Déčka k Plhovu a dále k Dolní Radechové. Tam jsme odbočili vpravo na Kosnou horu a Babí. Když jsme byli ve šlapání do kopečka a nebylo moc teplo, tak jsme se zahřáli dalším výšlapem na Pavlišov. Za Pavlišovem jsme si dali terénní sjezdovou vložku a sjeli jsme u Železničního přejezdu mezi Náchodem a Hronovem. Pokračovali jsme do Poříčí k cyklostezce a zpět do Náchoda s malou zastávkou na dopravním hřišti a dále cílem na náměstí v Náchodě.

Celkem jsme najeli 17 km.

jelo nás šest - já a Lukáš, Tonda, Vojta, Martin a Štěpán

Dne 18.4.2017 se počasí předvedlo ve své kráse a byly 2°C a proletoval sníh. Výlet kroužku se kvůli počasí musel zrušit :-(

Dne 25.4.2017 musel být kroužek z mých pracovních důvodů zrušen, což mne velice mrzí :-(

Komentáře (0)

Petr Vojtěch

Výlety úterních kroužku - březen

Petr Vojtěch, napsáno 21. 03. 2017 19:57

Obrázek 20170321-vylety-uternich-krouzku.jpg

V úterý dne 21.3.2017 jsme po dlouhé a tuhé zimě konečně mohli vyrazit na kolech a nebýt zavření v tělocvičně. Od Déčka Náchod jsme vyrazili po rovině do Hronova okolo Elektro Drapače. Dále jsme to vzali přes Ždárky a Poříčské letiště a zastavili se v Hronově v skateparku. Do Náchoda jsme to už vzali přímo okolo vlakového nádraží a od střední školy Poříčské okolo řeky až na hranice v Náchodě a po cyklostezce v ul. Kladská až na náměstí TGM. Na první výlet letošního roku jsme ujeli 24 km, bylo to ale po rovině tak jsme to lehce zvládli :-).

Jelo nás šest - Já a Daniel, Martin, Vojta, Štěpán a Jirka

V úterý 28.3.2017 jsme vyrazli na výlet od déčka k zimnímu stadionu, dále kolem technických sluužeb k Rybárně. Na rozehřátí jsme si vyjeli Vysokovák, odkud jsme pokračovali k Václavicím, kde jsme si cestou dali bojovku, kdo najde ztracený tachometr. Tachometr se našel :-) . Ve Václavicích jsme navštívili naší  Alenku a dále jsme sjeli do Šonova Provodova. Jelikož jsme byli na nejnižším výškovým bodě, začali jsme mírně přes spodní část Vysokova stoupat ke Starkoči a až do Studnic. Zde na nás opět čekal výšlap kopce na Kramolnu. Pod Kramolnou jsme radši odbočili vpravo k Vysokovu a dále po hraně kopce jsme dojeli na druhou stranu Kramolny. Do Náchoda jsme to sjeli přes Klínek k hřbitovu a po Komendě na náměstí. Celkem jsme najeli. 21 km.

jelo nás devět - Já a Denis, Lukáš, Baky, Štěpán, Tonda, Martin, Vojta a Jirka 

Komentáře (0)

Petr Vojtěch

Úterní pěší výšlap

Petr Vojtěch, napsáno 14. 03. 2017 19:03

Obrázek 20170314-uterni-pesi-vyslap.jpgZima nám už nadobro skončila a tak jsem konečně opustili po zimě tělocvičnu a vyrazili se podívat na Náchod z ptačí perspektivy. Podnikli jsme pěší výšlap na Dobrošov. Cestou jsme si zopakovali dopravní značky a kde je v našem okolí nalezneme, aby jsme příští týden mohli vyrazit konečně na výlet na kolech.

Komentáře (0)

Petr Vojtěch

Cykloturistický tábor Ventilek 2017

Petr Vojtěch, napsáno 31. 01. 2017 19:03

Obrázek 20170131-cykloturisticky-tabor-ventilek-2017.jpgVenku je sice stále bílo a mráz, ale my se opět těšíme až bude teplo a budeme moci vyrazit na kolo. Letos jako každý rok o letních prázdninách v srpnu pořádáme cykloturistický tábor. Letos s táborem pojedeme prozkoumat jižní část Orlických hor a jeho krásné okolí a zajímavosti, které se tam nachází. Budeme bydlet v budově Základní školy v Klášterci nad Orlicí, přímo u ústí vodní nádrže Pastviny. Termín tábora je od soboty 12.8.2017 do neděle 20.8.2017. Rádi se s Vámi zase uvidíme a přivítáme i nové cyklisty. Budeme společně podnikat výlety na kolech a spoustu jiné zábavy. Přihlášky jako každý rok podávejte na Déčku v Náchodě a pokud máte jakýkoli dotaz, rád Vám ho zodpovím, Petr Vojtěch (tel. 602 208 993).

Také jako každý rok, během školního roku, se každé úterý v 16:00 hodin koná kroužek. Do konce března se scházíme v tělocvičně ZŠ TGM v Náchodě a od dubna na kole u dolní brány Déčka v Náchodě na pravidelné schůzky kroužku. Odtud vyrážíme na společné výlety po náchodském okolí :-)

Komentáře (0)

Petr Vojtěch

Výlety úterních kroužku

Petr Vojtěch, napsáno 31. 01. 2017 18:52

Obrázek 20170131-vylety-uternich-krouzku.jpgLetošní zimu nám konečně po dlouhé době napadl sníh která vydržel déle než dva dny, jak to bývalo v minulých zimách. Když jsme konečně měli sníh, tak jsme v úterý 17 a 24.1.2017 vyrazili s kroužkem užívat si bílého snížku a trochu se vyvětrat na čerstvém mrazivém vzduchu. Užívali jsme si nejdříve svahu u Déčka Náchod a poté jsme byli ještě jezdit po zasněžené cestě od Státního zámku Náchod dolů k Déčku, kde to krásně svištělo.

Komentáře (0)

Petr Vojtěch

Výlety úterních kroužku

Petr Vojtěch, napsáno 01. 11. 2016 19:35

Obrázek 20161101-vylety-uternich-krouzku.jpgPřišel nám listopad a s ním i změna času na zimní, která nás zahnala z kol do tělocvičny, jelikož v pět hodin je již tma jako v jeskyni :-). 1.11.2016 jsme tedy měli první kroužek letošního školního roku v tělocvičně v ZŠ TG Masaryka v Náchodě a to od 16:00 do 17:30 hod. A takto v tělocvičně se budeme scházet teď přes zimu do konce března roku 2017 každé úterý. V případě, že počasí dá a bude sníh, vyrazíme místo do tělocvičny někam na svah.

V tělocvičně nás bylo osm - já a Baky, Denis, Lukáš, Tonda, Štěpán, Vojta a Martin

8.11.2016 - V tělocvičně nás bylo sedm - já a Denis, Lukáš, Tonda, Štěpán, Vojta a Baky

15.11.2016 - V tělocvičně nás bylo šest - já a Tonda, Štěpán, Vojta, Denis a Baky

22.11.2016 - V tělocvičně nás bylo osm - já a Štěpán, Vojta, Martin, Tonda, Denis, Baky a Lukáš

29.11.2016 - V tělocvičně nás bylo sedm - já a Vojta, Martin, Tonda, Denis, Baky a Štěpán

6.12.2016 - V tělocvičně nás bylo osm - já a Štěpán, Vojta, Martin, Tonda, Denis, Baky a Lukáš

13.12.2016 - V tělocvičně nás bylo sedm - já a Štěpán, Vojta, Martin, Tonda, Denis a Baky

20.12.2016 - V tělocvičně jsme byli tři - já, Vojta a Lukáš ostatní se již dali asi na konzumaci vánočního cukroví a pohyb už nechtěli :-(

10.1.2017 - V tělocvičně nás bylo šest - já, Vojta, Tonda, Štěpán, Baky a Lukáš

17.1.2017 - Na sněhu nás bylo sedm - já, Vojta, Tonda, Martin, Denis, Baky a Lukáš

24,1,2017 - Na sněhu nás bylo šest - já, Vojta, Martin, Štěpán, Denis a Lukáš

31.1.2017 - V tělocvičně nás bylo šest - já, Vojta, Tonda, Lukáš, Baky a Denis 

7.2.2017 -  V tělocvičně nás bylo sedm - já a Štěpán, Vojta, Martin, Tonda, Denis a Baky

14.2.2017 -  V tělocvičně nás bylo šest - já a Štěpán, Vojta, Tonda, Lukáš a Baky

21.2.2017 - Tento týden byly jarní prázdniny

28.2.2017 -  V tělocvičně nás bylo šest - já a Štěpán, Vojta, Tonda, Lukáš a Denis

7.3.2017 - V tělocvičně nás bylo pět - já a Štěpán, Martin, Lukáš a Denis

14.3.2017 - Na pěším výšlapu nás bylo osm - já Baky, Denis, Lukáš, Tonda, Štěpán, Martin a Vojta

Komentáře (0)

Petr Vojtěch

Výlety úterních kroužku

Petr Vojtěch, napsáno 25. 10. 2016 20:00

Obrázek 20161025-vylety-uternich-krouzku.jpg

Dne 25.10.2016 jsme vyrazili i opět navzdory nevlídnému počasí na letos poslední cyklovýlet kroužku, jelikož se o víkendu mění čas na zimní a od 1.11.2016 se budeme scházet v tělocvičně TGM v Náchodě. Tělocvična se nachází nalevo od vstupu do školy.

Na kole jsme vyrazili od Déčka, přes Bražec po cyklostezce k Peklu. Dále jsme si dali trochu stoupání, kdy jsme po zelené jeli k České Čermné. Na rozcestí Pod Dubovicí jsme odbočili vlevo na modrou a dalším stoupáním jsme dojeli až na Dobrošov. Cesta po  modré se nám líbila a tak jsme po ní pokračovali až k Jiráskově chatě. Naštěstí jsme už byly na nejvyšším bodě kam jsme mohli vyjet, tak jsme začali po modré klesat k osadě Amerika. Zde jsme odbočili vlevo na červenou a sjeli jsme až k pivovaru do Náchoda a dále kolem řeky k náměstí. Ujeli jsme 18 km.

Jelo nás pět - Já, Ála a Lukáš, Vojta, Baky

 

Komentáře (0)

Petr Vojtěch

Výlety úterních kroužku

Petr Vojtěch, napsáno 18. 10. 2016 21:01

Obrázek 20161018-vylety-uternich-krouzku.jpgNezalekli jsme se zamračeného počasí a vyrazili jsme od Déčka po cyklostezce k Dolní Radechové k Šanti. Od Šanti jsme jeli vpravo přes nově vybodovanou cyklostezku přes Kostnou horu na Babí. Aby jsme se zahřáli, pokračovali jsme dále do kopce na Pavlišov po červené. Na konci Pavlišova jsme si dali trochu terénní vložky při sjezdu z kopce k železňáku (železniční most před Hronovem). Dále jsme přejeli po cestě k Elektrodrapači na cyklostezku a po ní jsme dojeli k hranicím. Podél řeky jsme pokračovali až k ulici Na Hamrech a dále až na náměstí. Ujeli jsme 17 km.

Jeli jsme čtyři - Já, Martin, Vojta a Lukáš

Komentáře (0)

Petr Vojtěch

Výlety úterních kroužku

Petr Vojtěch, napsáno 11. 10. 2016 20:20

Obrázek 20161011-vylety-uternich-krouzku.jpg V úterý dne 11.10.2016 jsme opět vyrazili na výlet a to od Déčka k zimnímu stadionu. Dále jsme jeli po žluté do Bražce a pokračovali jsme po silnici k Novému Městu n.m. Z hlavní silnice jsme odbočili vlevo k Přibyslavi. Pokračovali jsme po zelené k Peklu odkud jsme po žluté dojeli zpět do Náchoda. Cestou na Přibyslavi, v polovině výletu, nám počasí nepřálo a začalo nám lehce pršet. Počasí jsme se nezalekli a do Náchoda jsme dojeli na kole. Ujeli jsme 17 km.

Jelo nás pět - Já, Alenka a Denis, Tonda a Martin

Komentáře (0)

Petr Vojtěch

Výlety úterních kroužku

Petr Vojtěch, napsáno 04. 10. 2016 20:09

Obrázek 20161004-vylety-uternich-krouzku.jpg

V úterý dne 4.10.2016 jsme se nezalekli dopoledního deštivého počasí a vyrazili jsme na odpolední výlet. Z Náchoda jsme vyrazili k Náchodskému zámku a dále ke Kramolně. Po hřebeni kopce jsme po červené jeli až k rybníku Špinka. Před hrází jsme se začali vracet po modré k Řešetově Lhotě a do Studnic. Ve Studnicích jsme si udělali svačinovou pauzu na místním hřišti. Poté jsme pokračovali do Starkoče a po zelené k Vysokovu. Dali jsme si poslední kopeček, než jsme vyjeli na vršek Vysokova a po staré cestě jsme sjeli do Náchoda. Ujeli jsme 20 km.

Jelo nás devět - Já, Alenka a Baky, Denis, Lukáš, Vojta, Štěpán, Tonda, Martin 

Komentáře (0)

Petr Vojtěch

Výlety úterních kroužku

Petr Vojtěch, napsáno 27. 09. 2016 20:03

Obrázek 20160927-vylety-uternich-krouzku.jpg

V úterý dne 13.9.2016 jsme jeli na výlet z Náchoda do Hronova okolo Elektro Drapače. Bylo teplo, tak jsme se v Hronově občerstvili točenou zmrzlinou a chvíli si zajezdili na hliněné trase pro freestyleová kola. Zpět do Náchoda jsme jeli okružní cestou za vlakovým nádržím a dále přes cyklostezku do Náchoda. Ujeli jsme 22 km.

Jelo nás osm - Já, Ála a Lukáš, Daniel, Tonda, Martin, Vojta, Štěpán


V úterý dne 20.9.2016 jsme podnikli výlet z Náchoda na Vysokov, dále kolem letiště pod Kramolnu, kde jsme si zaskákali na rolích slámy. Pokračovali jsme okolím Kramolny k Trubějovu a na Horní Rybníky. Polní cestou jsme přejeli k Horní Radechové a po hlavní silnici jsme dojeli do Náchoda. Najeli jsme 21 km. 

Jelo nás osm - Já, Ála a Vojta, Tonda, Martin, Jirka, Štěpán, Lukáš


V úterý dne 27.9.2016 jsme z Náchoda vyrazili ke státním hranicím s Polskem, kde jsme po cyklostezce pokračovali do Polska. Kolem chatové osady v Polsku jsme dojeli do Lázeňského parku, kde jsme se zdrželi na dětském hřišti. Pokračovali jsme přes Malou Čermnou do Žďárek a kolem kravínu a Elektro Drapače po cyklostezce do Náchoda. Najeli jsme 25 km.  

Jelo nás sedm - Já, Alenka a Martin, Stěpán, Tonda, Vojta, Jirka

Komentáře (0)

Jirka Nymš

Fotky z Vysokého Mýta

Jirka Nymš, napsáno 24. 09. 2016 12:20

DVD s fotkama z letošního tábora je hotové. Můžete si ho stáhnout z http://dvd2016.ventilek.org . Fotky z něj brzo přidám i na web, stejně ta se tu snad objeví i chybějící zápisy od Alíků a Rafanů.

Komentáře (0)

Petr Vojtěch

Kroužek Ventilek

Petr Vojtěch, napsáno 05. 09. 2016 12:10

Obrázek 20160905-krouzek-ventilek.jpgAhojda cyklisti a cyklistky :-)

prázdniny nám zase skočili a září je tu a s ním i opět schůzky cyklistického kroužku Ventilek. První výlet na kolech bude jako vždy v úterý a to 13.9.2016. Sejdeme se v 16:00 hod u dolní brány Déčka Náchod. Těším se na Vás, které již znám a i na na nové cyklisty kteří s námi chtějí jezdit na výlety po Náchodském okolí.

Komentáře (0)

Jirka Nymš

Tábor 2016 - 8. den

Jirka Nymš, napsáno 20. 08. 2016 23:07

Mravenci si zajeli na koupaliště do Brandýsa nad Orlicí. Alíci s rafany navštívili koupaliště v Roudné. Večer proběhl táborák a vyhlášení tábora.

Doba příjezdu do Náchoda bude záviset na počasí. Přesný čas bude ještě upřesněn telefonicky, nebo sms.

Komentáře (1)

 Starší >  Nejstarší >||<Nejnovější < Novější  | 1 | 2 |