Ventilek Náchod
Přihlášení
Poslední komentáře
Aktuality z tábora v Lanškrouně na FB
Tabor 2017 - 3.den
Tabor 2017 - 1.den
Výstava Merkurů Police 28.9.
Výstava historie stavebnic Merkur - Police n.Metují
úterý 28.9.2004
Když před třemi lety zavedli 28.9. státní svátek, uspořádal Pavel výlet do Potštejna. Letos jsem na tu tradici navázal, a státního svátku jsem se rozhod využít k návštěvě výstavy Merkurů, protože 30.9. po 2,5 měsících končí.
Plánovaný odjezd 9:30 z nádraží, návrat cca. ve dvě odpoledne (počítal jsem, že se cestou zpátky ještě někde zastavíme, protože do Police je to až moc blízko...). Vypadalo to, že nás pojede šest. Od neděle začali hlásit špatný počasí a Ála napsala, že možná nebude moct jet, protože na ni něco leze. V pondělí večer potvrdila, že je nemocná, ale protože na výstavu se chce kouknout, hodí ji pan Lochman autem.
V úterý ráno je sice mlhavo, ale už neprší a je poměrně teplo (12°C). Michal píše, že na něj něco leze a kvůli počasí nepojede, tak mu píšu, že Ála jede autem, a jestli chce, ať se s ní domluví. Na poslední chvíli odpadli ještě další dva lidi (neukecal jsem je...). Ujišťuju se, že jede aspoň Jirka Nymš, a vyrážím na nádraží. Z Náchoda vyrážíme cca. 9:45 a celou cestu do Police držíme tempo okolo 30ti km/h. Přitom vyhlížíme, jestli nás nepředjede Ála, která má vozem dorazit na půl jedenáctou. Krátce po čtvrt na jedenáct dorážíme do Police, průměrná rychlost 29,8 km/h, TM 37 minut. Bez problémů nacházíme klášter a v něm muzeum. Předpokládáme, že se rozrosteme o dva až tři lidi a zatímco čekáme na příjezd motorizované části, kontroluju mobil. Ála píše, že je ještě nemocnější než včera a nikam nejede. Takže počet účastníků je definitivně dva.
Pokladní nám dovolila dát si kola dovnitř na chodbu, přestože se v klášteře tolik nekrade. Když nás kovanou mříží pouštěla do chodby vedoucí k Merkurům, nebyl jsem si jist, jestli nás tam náhodou nechce uvěznit...
Asi o půl jedenáctý jsme vlezli do místnosti s Merkury, Jirka mi svěřil foťák, a od tý doby jsem fotil a fotil... Ještě že měl obě paměťové karty. Takže se omlouvám, že na CD zaberu jednou akcí tolik místa :). Ale hlavně - drtivá většina exponátů byla za sklem, k tomu byly ve zdi dvě okna a na stropě zářivky - takže snímky asi nebudou moc kvalitní, něco se bude lesknout, někde možná bude na pozadí můj autoportrét. Dělal jsem co jsem uměl, co šlo zastínit to jsem zastínil, lepší něco nežli nic...
V expozici byly nejstarší Merkury a jejich předchůdce - stavebnice Inventor. Následovaly novější verze, rozmístěné ve vitrínách podle jednotlivých časových období, až po výběr z dnešní nabídky - letadlo Kitty Hawk a retro stavebnice londýnského Doubledeckeru. Merkur se dnes sice exportuje mj. do Německa, Holandska nebo USA, ale zklamalo mě, že pod nejrůznějšími cizími značkami, takže naší výrobě moc reklamu neudělá.
Nejdůležitější samozřejmě byly výrobky ze stavebnice postavené. Nechyběl nejtypičtější kus, známý z některých krabic Merkuru - model stroje pro povrchovou těžbu. K vidění bylo několik kusů z rozsáhlé stavby "Ocelové město", kterou má na svědomí jeden Merkuří fanatik (jméno jsem si nenapsal, ale teď píše knížku o historii Merkuru). Vystaveny byly i asi 3 roboty a tiskárna Alfi pro staré (8mi bitové?) počítače - vše z Merkuru. Mezi normálnějšími modely vynikaly např. tahač s návěsem nebo Concord. Ale zajímavé byly i ty nejmenší a nejobyčejnější kousky - různá vozidla a stroje. Výstavu doplňoval článek o českém vynálezci kontaktních čoček, který pro jejich výrobu používal zařízení vyrobené z Merkuru, nechyběly ani fotografie a dokumenty z historie výroby. Část výstavy byla věnována konkurenčním stavebnicím z různých částí Evropy (vč. stavebnice Märklin, která je vystavená i v Mnichovském technickém muzeu - na první pohled vypadá stejně jako Merkur).
Výrobní sortiment ale netvoří a netvořily jen Merkury. Vystaveny byly funkční modely parního stroje -historické, i ty vyráběné dnes, poháněné pevným lihem. Jak dodal Jirka, ještě štěstí, že ten líh je pevný - kapalný by nevydržel moc dlouho, protože by s ním obsluha stroje naložila jinak...
Třetí část výroby jsou modely vláčků - v továrně vyrábějící Merkury se dělaly za první republiky, a nedávno byla jejich výroba obnovena. I vláčky byly doplněny modely jiných výrobců (ty se mi líbily víc :) ).
To je z místnosti s Merkury vše. Vrátili jsme se na chodbu, kde bylo několik textů a obrázků na nástěnkách. Udělal jsem asi jednu fotku, a přiběhla pokladní, že bychom tam neměli fotit. "Něco jste si vyfotili, ale už to schovejte..." . Slovo "něco" mě docela pobavilo, když jsem si uvědomil že je to několik desítek snímků :). Po hodině strávené v muzeu jsme se odebrali na náměstí, kde jsme přes dvě hodiny nejen svačili, ale hlavně řešili web, jeho koncepci a zásadní strukturální změny, včetně ožehavého tématu novinek.
Ve 13:45 jsme vyrazili z náměstí. Zvolil jsem tempo jízdy "na zahřátí" - v Petrovických zatáčkách se jelo krásně, po větru, místy i 42 km/h - a hlavně skoro samo. Od Mýta přišel protivítr a vydržel až do Náchoda, ale pořád to šlo okolo těch třiceti. Jirka se odpojil v Hronově (i tak má od rána o cca. 10 km víc). Doma jsem byl ve čtvrt na tři, průměr 31,3 km/h, TM 0:30:44. Skoro jsem se vešel do půlhodiny :). Celkem dnes 18+16 km.
Škoda, že nejelo víc lidí, ale část nejela kvůli nemocím, takže to třeba mohlo být tím... Pro nezúčastněné sice budou fotky, ale i tak přišli o hodně. Jestli k tomu bude počasí, navázal bych na tradici i 28.10. a doufám že bude větší účast...
sepsal Muty